تزریق فیلر

تزریق فیلر

فهرست مطالب

تزریق فیلر

داشتن صورتی جذاب و فوق‌العاده زیبا، یکی از مهمترین مسائلی است که امروزه توجه تمام انسان‌ها را به خود جلب کرده است. به گونه‌ای که برخی به سراغ روش‌های جدید همچون تزریق فیلر یا ژل یا چربی، تزریق بوتاکس و … برای ایجاد تغییر در اعضای صورت خود می‌روند. البته مهمترین علت محبوبیت این روش‌ها، تغییراتی است که صورت انسان با گذشت زمان دچار آن می‌شود.

چین و چروک‌هایی که بر روی صورت ایجاد می‌شوند، از بین رفتن جوانی و زیبایی صورت، از بین رفتن شادابی و شفافیت پوست و … همگی تغییراتی هستند که چهره با گذشت زمان دچار آنها می‌شود. این مسئله منجر شده است تا چهره زیبایی ویژه خود را از دست دهد. پس افرادی که از این مسئله رنج می‌برند، به سراغ روش‌های مناسب برای درمان نازیبایی‌های چهره خود می‌روند.

تزریق فیلر چیست؟

یکی از مدرن‌ترین و خاص‌ترین روش‌هایی که در حال حاضر توسط پزشکان برای برطرف ساختن ایرادات پوست استفاده می‌شود، تزریق ژل یا فیلر است. فیلر پس از تزریق بر زیر پوست، منجر به حجم‌دهی شده و ایرادات پوستی را برطرف می‌کند. در نهایت پوست جوان شده و شفافیت گذشته خود را به دست می‌آورد. از سوی دیگر این ماده قابلیت برطرف کردن مشکلات دیگری را هم از روی صورت دارد.

می‌توان با تزریق فیلر اقدام به حجم‌دهی لب‌ها، زاویه‌سازی فک و چانه و تغییر در حالت و فرم گونه‌ها نیز نمود. این روش غیرتهاجمی، تاثیرات فوق‌العاده‌ای بر روی صورت دارد و با تولید کلاژن، منجر به جوانسازی پوست می‌شود. البته باید به این مسئله اشاره کنیم، که هزینه این روش درمانی نسبت به روش‌های دیگر بالاتر است. اما با این حال بسیاری از انسان‌ها این روش را انتخاب می‌کنند.

تزریق فیلر

 کاربرد فیلرها بر روی پوست و صورت

در حالت کلی باید کاربردی که فیلرها بر روی پوست و صورت دارند را، به 4 دسته تقسیم‌بندی کنیم. از جمله؛

جوانسازی

مهمترین کاربرد تزریق فیلر، حجم‌دهی و برطرف سازی مشکلات ایجاد شده در نقاط مختلف صورت است. مثلا می‌توان با تزریق این ماده، خطوطی که در قسمت پیشانی، اطراف چشم، دور لب و … ایجاد شده‌اند را حجم بخشیده و برطرف کرد. همچنین برای از بین بردن خط عمیق اخم، خط خنده و … نیز مناسب است.

از بین جای جوش

از دیگر کاربردهای فیلرها بر روی صورت، می‌توان به از بین بردن جای جوش و اسکارهای آتروفیک اشاره کرد. برخی از افراد به دلیل فرورفتگی‌هایی که بر روی صورت آنها وجود دارد، اعتماد به نفس ندارند و وارد اجتماع نمی‌شوند. در حالی که آنها می‌توانند به سادگی و با تزریق کردن فیلر، این مشکلات را از روی پوست خود برطرف سازند.

برطرف کردن عدم قرینگی اجزای صورت

شاید باید یکی از مهمترین کاربردهای تزریق فیلر را، رفع عیوب صورت و برطرف کردن عدم قرینگی در میان اجزای صورت بیان کنیم. بسیاری از مردم در جهان وجود دارند که در لب‌ها، گونه‌ها و یا حتی فک خود، مشکلاتی مشاهده می‌کنند. گویی این قسمت‌های صورت آنها با دیگر قسمت‌های صورت، متقارن نیست.

آنها برای برطرف کردن این ایرادات، می‌توانند از فیلر استفاده کنند. به این دلیل که قرینه بودن اجزای صورت با یکدیگر، مسئله مهمی است که باید به آن توجه داشت. پس با فیلر به سادگی و در کمترین زمان ممکن می‌توان اقدام به قرینه‌سازی صورت نمود.

فرم‌دهی صورت

در نهایت باید به حجم‌دهی و فرم‌دهی صورت با تزریق فیلر اشاره کنیم. افرادی که در اثر افزایش سن یا مسائل ژنتیکی با مشکل نبود حجم کافی در برخی قسمت‌های صورت مواجه شده‌اند، نیاز به فیلر برای برطرف کردن این مشکل دارند. حتی افرادی که سبک زندگی خود را تغییر داده و یا وزن خود را به صورت غیر اصولی کاهش داده باشند هم، با این مشکل مواجه می‌شوند. پس آنها نیاز به یک روش مناسب برای برطرف کردن مشکلات نبود حجم کافی در برخی از بخش‌های صورت خود خواهند داشت.

از فیلرها در کدام قسمت‌های بدن می‌توان تزریق کرد؟

همانطور که پیش از این نیز بیان نمودیم، تزریق فیلر می‌تواند منجر به افزایش حجم در قسمت‌های مختلف پوست شود. از این رو نه تنها برای صورت، بلکه برای بدن هم می‌توان از آن استفاده کرد. یعنی نقاطی همچون سینه، باسن، پشت دست‌ها و … نیز، می‌توانند نیاز به فیلر داشته باشند. با تزریق کردن فیلر به این قسمت‌های بدن، اقدام به حجیم کردن و برطرف کردن افتادگی پوست خواهید نمود.

با این حال بیشترین استفاده از فیلر، در صورت است. البته برخی از پزشکان برای تنگ کردن ناحیه واژن هم، از این ماده استفاده می‌کنند. پس به طور کلی بخش‌هایی که می‌توان از فیلر برای ایجاد تغییر در آنها استفاده کرد را، باید چنین بیان کنیم؛

 • تزریق فیلر بر روی گونه
 • تزریق کردن فیلر در چانه
 • تزریق کردن فیلر در خط فک
 • فیلر کردن لب
 • تزریق کردن فیلر در زیر چشم به منظور از بین بردن سیاهی و برطرف کردن فرورفتگی
 • تزریق فیلر به بینی
 • تزریق کردن فیلر در ناحیه پیشانی
 • تزریق کردن فیلر در کنار چشم برای از بین بردن خطوط اطراف چشم

انواع فیلرها کدامند؟

فیلرها به عنوان موادی که قابلیت ایجاد تغییرات بسیاری را در چهره دارند، از انواع مختلفی برخوردارند. از جمله آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد؛

فیلر پلی متیل متاکریلات (PMMA)

این نمونه از فیلرها، دانه درشت و دائمی است. به گونه‌ای که پس از تزریق، تا 5 سال اثر آن باقی خواهند ماند. معمولا از فیلر پلی متیل برای برطرف کردن و پر کردن خطوط اخم و لبخند استفاده می‌شود. همچنین این ماده می‌تواند منجر به کلاژن سازی پوست شده و آسیب‌های پوستی را برطرف کند. البته باید به این مسئله اشاره کنیم که به دلیل طولانی اثر بودن این نوع فیلر، پزشکان معمولا از آن برای تمامی قسمت‌های صورت استفاده نمی‌کنند.

به این دلیل که تزریق فیلر پلی متیل به دلیل سنگین و درشت بودن موادی که دارد، از عوارض بیشتری هم برای پوست برخوردار است. پس پزشکان بیشتر ترجیح می‌دهند از فیلرهای کوتاه‌مدت به جای این نمونه از فیلر استفاده کنند.

فیلر اسید هیالورونیک (HA)

از متداول‌ترین و پرکاربردترین فیلرهایی که بر روی پوست تزریق می‌شود، فیلر اسید هیالورونیک است. این نوع فیلر به دلیل وجود هیالورونیک در بدن، پس از تزریق، با کمترین میزان واکنش همراه است. در اصل باید بگوییم فیلر هیالورونیک هم کم‌خطر و هم کم‌ریسک است و به همین دلیل هم محبوبیت بسیاری در میان مردم و پزشکان دارد.

معمولا پس از تزریق فیلر اسید هیالورونیک، می‌توان تاثیر آن را به مدت 6 الی 12 ماه مشاهده کرد. پس از آن باید حتما برای تجدید، به پزشک متخصص مراجعه کرده و اقدام به تزریق مجدد آن نمود. آقای دکتر محسن زارعی عضو انجمن تحقیقات راینولوژی و جامعه جراحان ایران با مهارت و تجربه بالا، بهترین نوع فیلر را برای تزریق بر روی پوست و بدن بیماران خود انتخاب می‌کند. از این رو می‌توان زیر نظر ایشان جذابیت و زیبایی را به بدن و صورت خود بازگرداند.

فیلر پلی لاکتیک اسید (PLLA)

از دیگر نمونه فیلرهایی که می‌توان بر روی پوست و بدن تزریق کرد، باید به فیلر پلی لاکتیک اسید اشاره کنیم. البته این فیلر مصنوعی بوده و در سالهای گذشته بیشتر از آن به منظور تولید نخ بخیه استفاده می‌شده است. باید بیان کنیم که این نوع فیلر، از نمونه فیلرهای مستقیم نیست که قابلیت تزریق مستقیم داشته باشد. بلکه برای مشاهده آن باید منتظر تحریک کلاژن‌سازی پوست و گذشت مدت زمان مشخصی بود.

بیشترین کاربرد تزریق فیلر پلی لاکتیک اسید، در بخش نیمه پایین صورت، خطوط خنده، حجم‌دهی به گونه و لب است. این فیلر معمولا اثر چند ساله و نیمه دائمی داشته و باید در یک ماه چندین بار اقدام به تزریق آن نمود.

فیلر کلسیم هیدروکسیل آپاتیت (CaHA)

در نهایت نیز باید به این کلسیم به عنوان نوع دیگری از مواد برای تزریق فیلر اشاره کنیم که شباهت بسیاری به اسید هیالورونیک دارد. از آنجایی که این نوع فیلر دارای همبستگی بسیار زیادی است، نسبت به اسید هیالورونیک از ماندگاری بیشتری برخوردار است. البته نمی‌توان از آن برای نقاط مختلف صورت استفاده کرد. پس باید برای انتخاب این ماده به نظر پزشک متخصص بسیار توجه نمود.

جمع بندی

بدون تردید هر روش درمانی که به منظور زیبایی و جوانسازی صورت انجام می‌شود، مزایای و ویژگی‌های خاص خود را دارد. اما اگر انجام هر یک از این روش‌ها زیر نظر پزشک تازه کار انجام شود، می‌توان مشکلات زیادی را برای بیمار به وجود آورد. پس اولین و مهمترین قدم برای انجام روش‌های درمانی زیبایی، انتخاب پزشک متخصص و باتجربه در این زمینه است.

آقای دکتر محسن زارعی عضو انجمن تحقیقات راینولوژی و جامعه جراحان ایران، متخصص و جراح در زمینه بلفاروپلاستی، رینوپلاستی، اتوپلاستی و …، از تجربه و مهارت بالایی در زمینه تزریق فیلر نیز برخوردار است. می‌توان زیر نظر ایشان بدون مواجه با عوارض شدید، تغییرات لازم را بر روی صورت و بدن ایجاد کرده و زیبایی خاصی را به دست آورد. تنها کافیست برای کسب اطلاعات بیشتر با مطب دکتر زارعی ارتباط برقرار کرده و از ایشان زمان مشاوره درخواست کنید.

سوالات متداول

 1. آیا فیلرهایی که بر روی صورت و بدن تزریق می‌شوند، دائمی هستند؟

فیلرها از نظر ماندگاری به سه دسته مختلف تقسیم می‌شوند. برخی دائمی، برخی نیمه‌دائمی و برخی موقتی هستند. پس می‌توان بسته به نظر پزشک، اقدام به انتخاب یکی از این نمونه فیلرها برای تزریق بر روی صورت و بدن نمود.

 1. ماندگاری فیلرهای نیمه دائمی و موقتی چه مدت است؟

فیلرهای نیمه دائمی پس از تزریق بین 2 الی 5 سال ماندگاری دارند؛ در حالی که فیلرهای موقت تنها برای 6 الی 12 ماه در بدن ماندگار بوده و پس از آن نیاز به ترمیم و تزریق مجدد خواهند داشت.

 1. تزریق فیلر در بدن چه مزایایی دارد؟

مشاهده نتیجه به صورت عینی، برطرف کردن ایرادات و آسیب‌های پوستی، بازسازی کننده پوست و جلوگیری کننده از شل شدگی، از جمله مزایای تزریق ماده فیلر در بدن هستند.

 1. آیا تزریق فیلر معایبی هم برای بدن به همراه دارد؟

بله. همانطور که دیگر روش‌های درمان زیبایی با عوارض و معایبی همراه هستند، تزریق کردن فیلر هم می‌تواند با معایبی همراه باشد. معایبی همچون، وارد کردن آسیب به عروق خونی، آسیب زدن به بافت و خون مردگی، ایجاد عفونت در محل تزریق، خارج شدن فیلر از محل تزریق و … .

 1. آیا تزریق کردن فیلر دردناک است؟

از آنجایی که برای تزریق فیلر از بی‌حسی استفاده می‌شود، معمولا با درد همراه نیست. اما ممکن است برخی از افراد درد کمی را در زمان تزریق احساس کنند.

این مطلب را برای دوستان خود به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط

جراحی بینی بسته

جراحی بینی بسته

جراحی بینی بسته جراحی بینی بسته در معنای اصطلاحی آن، جراحی زیبایی بینی است که به منظور بهبود شکل، اندازه بینی و رفع نواقص انجام

ادامه مطلب »